Открийте ни и в: Facebook
Новини

Най-добрите малки артисти грабнаха наградите от Националния конкурс „Танцуващи сърца“ 2018 във Варна

Вторият национален детско-юношески конкурс „Танцуващи сърца” се превърна в празник на фантазията, оригиналните идеи и разнообразните ритми. 108 състава, в които участват малки танцьори от 8 до 18-годишна възраст, се надпреварваха за наградите и вниманието на публиката в двудневното събитие, организирано от Grand Mall, Народно читалище „Христо Ботев” и Агенция Бинев.  Формациите се състезаваха за награден фонд от 5 600 лв., статуетки за първенците и  аплодисментите на многобройната и ентусиазирана публика.

Малките артисти  и техните ръководители показаха оригинални постановки – от танци на африканска тема, рок-енд-рол, вариете, до мистични и футуристични сюжети и теми, вдъхновени от герои на киното и комиксите.

Жури на конкурса бяха трима уважавани експерти от различни сфери на танца: легендата на българския балет доц. Бисер Деянов - премиер солист на Националния балет, лауреат от Международния балетен конкурс Варна и опитен балетен педагог, Кремена Шопова – хореограф и председател на Българската федерация по спортни танци и Милена Тодорова – балерина от Националния балет и преподавател по класически танц.

В двата дни на конкурса – 19 и 20 май, деца и тийнейджъри от Варна, Несебър, София, Бургас, Търговище, Русе, Нови Пазар, разделени в три възрастови групи, представиха класически, съвременни и характерни танци на сцената в Grand Mall.

В категория Класически танц при най-малките във възрастова група до 8 години на първо място застана балет „Звездна дъга“ - Варна, с художествен ръководител Елена Бубновская с танца „Фея на кулите“, на второ място - „N. D. Ballet” с художествен ръководител Надя Димонова с танца „Тайната градина“, а трето място зае балетна школа „Чиполино“ при читалище „Асен Златаров“ Варна, с художествен ръководител Ирма Каспарян с танца „Игра на кукли“.

В категория Съвременен танц във възрастова група до 8 години на първото място се изкачи балет „Вега“ - Търговище, с художествен ръководител Марианна Савова с танца „Заешки истории“, на второ място е „Марина балет“ - Попово, с художествен ръководител Маринела Таушанова; на трето място е балет „Step One”при НЧ „Христо Ботев“ - Варна, с художествени ръководители Полина Добрева и Ивиана Рачева с танца „Веселите клоуни“ и детска танцова школа „Танцова работилница“ Варна с художествен ръководител Десислава Димитрова с „Танц на пеперудите“.

В категория Характерен танц във възрастова група до 8 години първото място заслужи балет „Звездна дъга“ - Варна, с художествен ръководител Елена Бубновская с танца „Тарантела“, на второ място е танцова школа „MiL DANCE” - Белослав с художествен ръководител Людмила Стоева с „Китайски танц“.

В категория Класически танцпри възрастова група от 9 до 14 години първо място беше присъдено на Студио Балет към ОДК Варна с художествен ръководител Бистра Бъчварова с танца „Птички“, на второ място е балет „Звездна дъга“ - Варна с художествен ръководител Елена Бубновская с танца „Валс на часовника“, а трето място зае групата IV клас към НУИ “Д. Христов“ Варна с художествен ръководител Десислава Стойнешка с танца „Валс“.

Доц. Бисер Деянов връчи наградите в категория Съвременен танц при възрастова група от 9 до 14 години. На първо място журито отличи балет „Вега“ - Търговище, с художествен ръководител Марианна Савова с танца „Африканска симфония“, на второ място - балет „MS Junior” – Търговище, с художествен ръководител Милена Иванова с танца „Брилянтин“, на трето място – балет "Мелади" – Варна, с художествени ръководители Милена Попова и Христина Апостолова с танца „Пепеляшки“.

В категория Характерен танц при възрастова група от 9 до 14 години на първо място се класира  балет „Звездна дъга“ - Варна, с художествен ръководител Елена Бубновская с танца „Весела полка“. Второ място зае балет „Тинити“ - Варна, с художествен ръководител Болеслава Тенева и „Blanco Negro“; на трето място е балет „Мелади“ - Варна, с художествени ръководители Милена Попова и Христина Апостолова с „Индийски танц“.

В категория Съвременен танц във възрастова група от 15 до 18 години първото място заслужи балет „Вега“ - Търговище, с художествен ръководител Марианна Савова с танца „Орисия“, на второ място е балет „Малкият принц“ при ЧЕУ „Малкият принц“ с художествен ръководител Полина Добрева с танца „Голд“, а на трето място - балет “Step One” при НЧ „Христо Ботев“ - Варна, с художествени ръководители Полина Добрева и Ивиана Рачева с танца „Война“.

При Характерните танци във възрастова група от 15 до 18 години на първо място се класира балет „Вега“ - Търговище с художествен ръководител Марианна Савова с „Руско-цигански танц“. Втори станаха група X–XI клас при НУИ “Д. Христов“ - Варна, с художествен ръководител Десислава Стойнешка с „Испански танц“, а на трето място е балет „Step One” при НЧ „Христо Ботев“ - Варна, с художествени ръководители Полина Добрева и Ивиана Рачева с танца „Арабиа“.

Вторият Национален конкурс „Танцуващи сърца” присъди и специални награди. Наградата на Grand Mall спечели балет “Step One”, приза за най-добър Костюм - балет „Тинити“ за танца „Паяци“, приза за Хореография – балет „Вега“ за танците „Орисия“ и „Заешки истории“, приза за Артистичност - балет „Звездна дъга“ за танца „Весела полка“.

Фото и видео-разказ с най-вълнуващите моменти от конкурса „Танцуващи сърца“ 2018 ще откриете на Фейсбук страницата GrandMallVarna .

Коментари